Całe życie marzyłeś o psie rasy Cairn Terrier i wreszcie zdecydowałeś się, jesteś gotowy. Lecz czy naprawdę wiesz co Cię czeka? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości jeśli takowe się pojawiły, by ta jakże poważna decyzja, którą podejmujesz była słuszna i do końca dogłębnie przemyślana. Decydując się na zakup szczeniaka Cairn Terrier, decydujesz się na nowego członka rodziny, który będzie z Tobą na dobre i na złe. Pomożemy podjąć tą decyzję. Poniżej prezentujemy garść informacji co Cię czeka gdy w domu pojawiają się szczenięta, jak się przygotować do ich pojawienia się i dlaczego to właściwe przygotowanie się jest tak ważne.
Zdecydowałeś się, że jesteś psychicznie gotowy na pojawienie się nowego, czworonożnego domownika. Lecz co teraz, od czego zacząć? Przede wszystkim dobrze wszystko zaplanuj. Zacznij od zastanowienia się gdzie znajdować się będzie jego legowisko. Wybierz spokojne miejsce, lub kilka miejsc jeśli szczeniaki będą mieszkać w dużym domu. Jeśli pracujesz zdalnie z domu, konieczne będzie zapewne umieszczenie jednego posłania w pokoju w którym pracujesz. Możesz być pewny, że Twój nowy życiowy towarzysz właśnie tam będzie spędzał większość dnia. Nie ma znaczenia czy to będzie zamszowe, pikowane diamentami Svarowskiego wielkie psie łoże, czy koc złożony w kostkę i rzucony na podłogę. Najważniejsze dla nowego psiego lokatora będzie to by jak najwięcej czasu spędzić ze swoim nowym ukochanym pańciem.
Z naszego doświadczenia wiemy, że małe szczenięta, w szczególności szczenięta Cairn Terrier czasem się „teleportują”. Są tak szybkie, że nim się obejrzymy zmieniają miejsce swojego buszowania w mgnieniu oka. Nie trudno wtedy o nieszczęście, gdyż przeważnie gdy nie widzimy dzieją się rzeczy, które dziać się nie powinny. Gdzieś w dalekiej części pokoju obgryzane są kable od telewizora, jeszcze gdzie indziej listwy przypodłogowe, czy kabel od internetu. Pochowaj więc wszystkie łatwo dostępne dla psich zębów kable i przenieś wszystkie rzeczy z niższych półek na wyższe. Nasza dobra rada – zwiń dywany. Szczenięta nauczone w hodowli załatwiania swoich potrzeb na podkład ze 100% prawdopodobieństwem dywan potraktują jako swoją toaletę. Ale o nauce czystości dowiesz się więcej w dalszej części – „NAUKA CZYSTOŚCI, CZYLI NIE OD RAZU RZYM ZBUDOWANO.” Zabezpiecz więc wszystkie rzeczy ostre i potencjalnie niebezpieczne przed przyjazdem malucha, unikniesz wtedy niepotrzebnych nerwów i strat materialnych.
Do wprowadzenia szczeniaka do domu niezbędna będzie smycz i obroża. Jeśli takowych nie otrzymałeś w wyprawce od hodowcy konieczna będzie wcześniejsza wizyta w sklepie zoologicznym. W pierwszych tygodniach oraz miesiącach życia Twojego nowego podopiecznego zalecamy prowadzanie psa na smyczy w obroży nie w szelkach. W czasie początkowego intensywnego wzrostu szczeniąt, prowadzając je na szelkach i szarpiąc, a szczenię od razu na smyczy ładnie chodzić nie będzie, możesz łatwo zdeformować mu stawy. Drugim argumentem przemawiającym za obrożą jest fakt iż od szczenięcia w obroży łatwiej wyegzekwować posłuszeństwo. Nie myśl, że to niehumanitarne i nie obawiaj się, że się udusi, obroża po prostu ułatwia współpracę między Tobą a szczeniakiem.
Gdy już wprowadziłeś malucha do domu daj mu czas na spokojne zwiedzenie wszystkich kątów. Nie poganiaj, nie zachęcaj do zabawy, daj mu się w spokoju zaaklimatyzować. Mów łagodnym, spokojnym tonem głosu, gdyż może być w pierwszych chwilach przestraszony. Może nawet zdarzyć się, że Twój nowy wymarzony Cairn Terrier czy West Highland White Terrier będzie wył, ale nie przejmuj się, to normalne. Powodem jest najprawdopodobniej nagła zmiana miejsca, nowe dźwięki i zapachy atakujące go z każdej strony. Daj mu czas na pokonanie swoich lęków. Pomocnym może być kocyk lub zabawka z zapachem z domu hodowcy, który powinieneś od niego dostać. Połóż go w posłaniu, pomoże on Twojemu psu zmniejszyć poczucie niepokoju.
Najlepszą metodą na złapanie kontaktu z naszym szczeniakiem i przełamanie pierwszych lodów, jest zabawa. Zabawa to doskonała metoda na wzmocnienie więzi między Tobą a Twoim nowym przyjacielem.
Przede wszystkim bądź konsekwentny w egzekwowaniu pewnych zachowań. Nie możesz raz pozwolić swojemu pupilowi gryźć za nogawki a raz nie. Pamiętaj, psy działają schematami według określonych reguł. Zwróć uwagę na to by wszyscy domownicy przestrzegali tych samych reguł, gdyż nie ma nic gorszego w wychowywaniu szczeniąt niż raz na coś pozwolić a innym razem tego samego zabronić. Jeśli czegoś zabraniasz to konsekwentnie za każdym razem postępuj tak samo. Tylko w ten sposób nauczysz malucha posłuszeństwa.
Jest jedna główna zasada, za złe zachowania karć, a dobre koniecznie nagradzaj.
W momencie jak Wasz mały cairn terrier załapie, że bardziej opłaca mu się być grzecznym „bo będą smakołyki”, będzie grzeczniejszy i nie będzie aż tak bardzo psocił. Cairn Terriery to bardzo żywiołowe psy, wymagają dużej uwagi od swojego opiekuna. By zminimalizować ryzyko, że jakiś kabel, czy np. podkładka pod kubek zostanie ściągnięta ze stołu i pogryziona, starajcie się malucha jak najbardziej zmęczyć psychicznie. Trenujcie sztuczki lub kupcie matę węchową. Takie łamigłówki umysłowe zmęczą waszego pupila kilka razy bardziej niż godzinny spacer po osiedlu. Poświęćcie mu jak najwięcej wolnego czasu, bo gdy maluch dorośnie, po stokroć to Wam swoim prawidłowym zachowaniem wynagrodzi.
Bez znaczenia jest czy w Twoim domu zagościły szczenięta Cairn Terrier czy West Highland White Terierki, musisz wyznaczyć jedno miejsce w którym będą stały miska na karmę i miska z wodą. Pierwsze dni szczeniąt w nowym domu są dla nich trudne, maluchy poznają nowe otoczenie, dobrze jest więc by miski stały w jednym, niezmiennym miejscu.
Bardzo ważne jest również byś kontynuował żywienie szczeniaka karmą którą otrzymasz w wyprawce od hodowcy. Jeśli takowej nie otrzymasz, zapytaj hodowcę jaką karmą żywił szczenięta. Nawet jeśli nie jest to karma najlepszej jakości, nie zalecamy zmiany karmy w pierwszych dniach w nowym domu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zmianę, wprowadzaj ją stopniowo mieszając ze sobą w proporcjach 50/50 przez kilka dni obie karmy.
Karmę wydzielaj zgodnie z informacją na opakowaniu. Jeśli Twój nowy domownik będzie zbyt szybko przybierał na wadze, jego stawy będą zbyt obciążone i ich prawidłowy rozwój będzie zagrożony. W pierwszych tygodniach życia po odebraniu maluchów z hodowli jest to średnio 50-120 g suchych psich chrupków na dzień. Pamiętaj, do dziennego zapotrzebowania kalorycznego wliczają się również wszelkiej maści smakołyki treningowe i inne psie przekąski. Zalecana dzienna porcja suchej karmy dla szczeniąt Cairn Terrier i West Highland White Terrier w wieku do 3 miesięcy to 60-200g, 3-6 misięcy to 80-210g, natomiast 6-12 miesięcy to 70-190g. Zapotrzebowanie pokarmowe dla tyc dwóch ras może się różnić między innymi ze względu na charakter psa,
jego temperament cze ze względu na aktywność.
Dzienną porcję należy podzielić na minimum 2 posiłki.
Gdy nauczyliśmy już nasze szczenięta gdzie jest ich posłanie i gdzie mogą się do syta najeść i napić pora na naukę czynności wydawałoby się niemożliwej, na naukę czystości. Szczenięta Cairn Terrier i West Highland White Terrier, które opuszczają naszą hodowlę, tą umiejętność już posiadają, lecz jeśli zdecydujesz się na zakup szczenięcia z innej hodowli musisz się liczyć z tym że taką naukę będziesz musiał przeprowadzić sam. Zasada jest prosta, szczeniak gdy się obudzi pierwsze co zrobi to załatwi swoją potrzebę fizjologiczną. Jeśli więc widzisz, że delikwent się budzi, przenieś go od razu na podkład higieniczny, a gdy się na nim załatwi pochwal go. Powtarzając ta czynność kilkukrotnie, nauczysz go załatwiania się na podkład. Pamiętaj, nigdy nie krzycz na psa za załatwienie się poza podkład, jego pęcherz jest jeszcze malutki i czasem po prostu może nie wytrzymać i nie zdążyć do niego dojść. Szczeniak nigdy nie zrobi nic nam na złość, niezałatwienie się na podkład to jedynie wynik ograniczeń w jego budowie fizjologicznej. Czasem może również zdarzyć się tak, że łapki są na podkładzie a reszta psa poza nim, w takim przypadku również nie wolno nam skarcić psa.
Kolejnym krokiem jest nauczenie naszego malucha załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz. Tutaj zasada jest ta sama, gdy szczeniak się budzi – wychodzimy z nim na dwór. Jest to proces raczej długotrwały, więc uzbrój się w cierpliwość. W przypadku bardzo opornych na naukę Cairn Terrierów nauka ta może potrwać nawet do 8 miesiąca życia. I tak jak pisaliśmy wyżej, jeśli masz w domu dywany, zwiń je, bo szczeniaki Cairn Terrier i West Highland White Terrier na pewno pomylą go z podkładem i nieszczęście gotowe.
Szczenięta Cairn Terrier w wieku od 7 do 12 tygodni chłoną wiedzę jak gąbka. Pamiętaj, uczą się zarówno tych dobrych rzeczy jak i tych złych. Potrzebują jak najwięcej pozytywnych bodźców, spotkań z psimi sąsiadami, pozytywnego dotyku, wzięcia od czasu do czasu na ręce, wizyty u weterynarza czy spotkania ze znienawidzonym listonoszem. Wychodź z nim często na spacery, spacerujcie czasem przy ruchliwej ulicy, nie tylko po parku czy po lesie, oswajajcie ze wszystkimi dźwiękami. Czas do 16 tygodnia życia, to czas największej socjalizacji. To czego nauczą się do tego czasu, co usłyszą i poznają, zostanie w nich już do końca życia.
Jeśli masz możliwość, zostawiaj od czasu do czasu swojego nowego towarzysza samego w domu. Na początku wyjdź na chwilę i po chwili wróć. Stopniowo wydłużaj czas Twojej nieobecności, w ten sposób przyzwyczaisz go do zostawania samemu w domu i unikniesz trudnego w późniejszym okresie jego życia lęku separacyjnego.
Poznawajcie się nawzajem, spędzajcie każdą wolną chwilę razem na zabawie i nauce. Naucz swojego przyjaciela psiego abecadła, „siad”, „waruj”, „do mnie”, „stop”. Szczególnie to ostatnie polecenie jest niezmiernie istotne. W przypadku gdy Twój mały Cairn Terrier w ekscytacji zerwie się ze smyczy bo zobaczy po drugiej stronie ulicy ulubionego psiego sąsiada, polecenie „stop”, czy „stój” wypracowane wcześniej w pocie psiego czoła przyda się jak nigdy.